EU logoo

 

    Demokracja i społeczeństwo obywatelskie to ważny aspekt projektów Erasmusowskich. Portugalia dała naszym stażystom szansę zobaczenia jak funkcjonuje inny demokratyczny kraj w zjednoczonej Europie. W trakcie trwania mobilności odbywały się wybory do Parlamentu Europejskiego i mieliśmy możliwość obserwowania ostatniego etapu kampanii przedwyborczej z wiecami i bilbordami. To było z pewnością ciekawe doświadczenie dla stażystów. Ogłosiliśmy także konkurs: „ Młodzi w społeczeństwie obywatelskim”, który polegał na odnalezieniu wskazówek jak być aktywnym społecznie, jak być świadomym swoich praw i jak powinno wyglądać nowoczesne społeczeństwo demokratyczne, gdzie są respektowane prawa człowieka, gdzie ważne są: ekologia, zrównoważony rozwój oraz pielęgnowanie tradycji.

Stażyści znajdowali odpowiedzi na każdym kroku: w miejscu zakwaterowania, w miejscach stażu, podczas wycieczek kulturowych i szkoleniowych, w czasie kontaktów z mieszkańcami Portugalii i uczestnikami Erasmusa + z innych krajów.

Niezwykle inspirująca była wystawa 30 obrazów - kreskówek wykonanych przez artystów z różnych krajów, ilustrujących 30 artykułów z
„ Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka”
, które zdobiły ściany miejsca zakwaterowania. Z ogromnym zaangażowaniem stażyści zapoznali się z nimi i przetłumaczyli z języka angielskiego. To była wspaniała lekcja obywatelstwa. Odnaleźli także hasła, a właściwie cele do spełnienia by żyć w zrównoważonej i szczęśliwej Europie i Świecie. (17 Celów Zrównoważonego Rozwoju – Likwidacja ubóstwa, Zero głodu, Dobre zdrowie i dobre samopoczucie, Jakościowa edukacja, Równość płci, Czysta woda i warunki sanitarne, Czysta i przystępna cenowo energia, Godna praca i wzrost gospodarczy, Przemysł i innowacyjność i infrastruktura, Mniej nierówności, Zrównoważone miasta i społeczności, Odpowiedzialna konsumpcja i produkcja, Działania na rzecz klimatu, Życie pod wodą , Życie na lądzie, Sprawiedliwość i silne instytucje, Partnerstwa na rzecz celów).

Portugalczycy uwielbiają wszelkiego rodzaju festy czyli festiwale, których stażyści byli także świadkami i aktywnymi uczestnikami. Niezwykły był Festiwal św. Jana (port. Festa de Sao Joao) obchodzony hucznie w Porto i Bradze oraz Festiwal św. Piotra (Festa de Sao Pedro) obchodzony w Povoa de Varzim. Zachwyciły nas piękne dekoracje, nocne iluminacje , parady, koncerty. Imprezy przyciągały tłumy. Było głośno, zewsząd grała muzyka, na stołach królowały grillowane sardynki. Znakiem rozpoznawczym festiwalu jest bazylia grecka (manjerico) z krótkimi rymowankami miłosnymi, plastikowe młotki i papierowe balony. Uczestniczyliśmy także w ulicznym spektaklu pokazującym tradycje urokliwego miasteczka Ponte de Lima.

Pobyt w Portugalii był wartościową formą edukacji obywatelskiej. Dzięki udziałowi w powyższych aktywnościach uczniowie budowali wiarę we własne siły, rozwijali poczucie sprawczości, umiejętność współpracy i komunikacji z innymi, tolerancji dla różnorodności, co w przyszłości – niewątpliwie - zaowocuje większym zaangażowaniem w sprawy współczesnego świata; w życie polityczne, społeczne, kulturalne środowiska lokalnego, sprawy kraju oraz całej wspólnoty europejskiej.

 

 

.