W dniu 7 kwietnia 2014r uczniowie Technikum w zawodzie technik rolnik i technik turystyki wiejskiej zostali zapoznani z działalnością Podkarpackiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego.
Tematyka jaką przedstawił wykładowca to : historia powstania ośrodka, tematyka badań oraz współpraca z rolnikami. Spotkanie odbyło się w ramach współpracy PODR, a naszą szkołą.
7 grudnia 2012 roku uczniowie klasy III w zawodzie technik rolnik w ramach zajęć praktycznych z mechanizacji rolnictwa wyjechali do pobliskiej fabryki maszyn rolniczych AKPIL w Pilźnie.
Uczniowie mieli okazję zapoznać z procesem produkcji maszyn rolniczych, nowoczesnymi technologiami produkcji i motażu maszyn rolniczych.
Po fabryce oprowadził nas Pan kierownik produkcji. Uczniowie mieli okazję zobaczyć nowoczesne metody cięcia blach za pomocą wypalarek plazmowych, proces tłoczenia kształtek metalowych na prasach, proces obróbki cieplnej talerzy do bron oraz lemieszy, nowoczesne urządzenia do czyszczenia detali przed malowaniem, nowoczesną malarnię. W spawalni oglądaliśmy spawanie elementów maszyn rolniczych przez roboty spawalnicze, a w dziale obróbki skrawaniem oglądaliśmy pracę nowoczesnych obrabiarek sterowanych numerycznie i centrów obróbkowych. Uczniowie mieli okazję zapoznać się z wyrobami gotowymi - maszynami rolniczymi znajdującymi się na placu fabrycznym. Interesowały ich ceny oraz możliwość zastosowania w gospodarstwach rodziców.
Uczniowie technikum w zawodzie technik rolnik wraz z nauczycielami PNZ uczestniczyli w wyjazdowych zajęciach praktycznych do elektrowni w Połańcu.
Podczas zwiedzania elektrowni poznali techniczne, ekonomiczne i ekologiczne aspekty funkcjonowania elektrowni w miejscowości Połaniec.
Rolnik produkujący produkty żywnościowe produkuje również biomasę mogącą w procesie spalania wytwarzać energię elektryczną. Poznając w szkole na zajęciach dydaktycznych różne rośliny energetyczne teraz w czasie wyjazdowych zajęć praktycznych poznaliśmy sposoby przetwarzania ich w energię elektryczną w elektrowni w Połańcu.
W Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. prof. Wł. Szafera w Rzemieniu oddano do użytkowania pierwszą w Polsce halę do nauki pracy maszynami rolniczymi.
Hala o wymiarach 24m x 48m, wysokości 8 m i powierzchni użytkowej 0,12 ha została wykonana z konstrukcji stalowej i blachy warstwowej.
Posiada oświetlenie naturalne i sztuczne, wentylację mechaniczną nawiewowo-wywiewową pozwalającą na pracę jednego zestawu ciągnik plus maszyna, urządzenia zabezpieczające ściany przed uszkodzeniem oraz urządzenia do nawadniania gleby. Hala może być użytkowana przez młodzież uczącą się w zawodzie rolnika i mechanika operatora pojazdów i maszyn rolniczych przez okrągły rok niezależnie od pogody i pory roku gdyż nawet tegoroczne minusowe temperatury rzędu -20 stopni Celcjusza nie spowodowały zamarznięcia gleby mimo braku ogrzewania.
Uczniowie nabywać będą umiejętności pracy maszynami do: - uprawy roli (orka, bronowanie, kultywatorowanie, wałowanie)
- siewu, sadzenia
- symulacji zbioru okopowych
- pracy ładowaczem i spychaczem
Ponadto hala wykorzystywana jest jako ujeżdżalnia dla koni.
Całość inwestycji sfinansowało Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi jako organ prowadzący szkołę. Na zdjęciach pierwsze prace w hali.
W dniu 16.02.2012 w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. prof. Wł. Szafera w Rzemieniu obchodziliśmy tradycyjny "Tłusty czwartek".
Uczniowie klasy III JTb, w ramach zajęć praktycznych z Technologi Gastronomicznej, usmażyli kilkaset pączków, według tradycyjnej receptury.
Pączki wywołały wielkie zainteresowanie wśród uczniów szkoły, nauczycieli i pracowników administracji i obsługi.
Wszyscy zachwalali smak pączków wykonanych przez naszych uczniów.
W dniu 17.09.2010r. uczniowie Technikum zawód: technik rolnik uczestniczyli w wycieczce dydaktycznej z produkcji zwierzęcej do Stadniny Koni w Regietowie. Uczniowie zapoznali się z prowadzoną hodowlą koni huculskich. Wycieczkę zorganizowała mgr inż. Bożena Słomba.
Strona 1 z 2
- start
- Poprzedni artykuł
- 1
- 2
- Następny artykuł
- koniec