Historia szkoły w Rzemieniu
W roku 1947 z Babicy koło Rzeszowa przeniesione zostało do Rzemienia Żeńskie Liceum Gospodarstwa Wiejskiego, które działało w latach 1941-1947. Trudne warunki lokalowe i brak warsztatu dydaktycznego w postaci rolnego gospodarstwa pomocniczego spowodowały, że Wojewoda Rzeszowski przeniósł szkołę do zdewastowanej posiadłości Szaszkiewiczów.
Szkołę umieszczono w zabytkowym pałacu, zaś internat w zabytkowym zamku. Wyremontowano budynki i zagospodarowano obiekty gospodarstwa pomocniczego.
W roku szkolnym 1947/48 szkoła funkcjonowała jako Żeńskie Liceum Rolnicze.
W 1948 roku przeprowadzona została reorganizacja szkolnictwa rolniczego, w wyniku której powołano następujące szkoły:
- 4 letnie Liceum Rolnicze,
- 3 letnie Liceum Rolnicze I stopnia,
- 2 letnie Liceum Rolnicze II stopnia.
Natomiast w 1950 roku w wyniku kolejnej reformy szkolnictwa rolniczego w miejsce liceów powołano technika rolnicze o okresie kształcenia jak w dotychczasowych liceach.
Od roku 1957/58 nauka w Technikum Rolniczym trwała 5 lat.
W latach 1951-58 przy szkole działało Korespondencyjne Kształcenie Rolnicze.
W związku z osuwaniem się fundamentów i pękaniem ścian zamku, w roku 1961 ewakuowano młodzież i przeniesiono ją do budynku szkolnego, czyli do pałacu. Trudne warunki lokalowe sprawiły, że w 1963 roku rozpoczęto budowę nowego budynku szkoły, który oddano do użytku w 1965 roku.
W latach 70-tych szkoła nosiła nazwę Państwowe Technikum Rolnicze, w skład którego wchodziły:
- 5-letnie Technikum Rolnicze,
- 3-letnie Technikum Rolnicze,
- Zasadnicza Szkoła Rolnicza,
- 3-letnie Zaoczne Technikum Rolnicze,
- Średnie Studium Zawodowe dla Dorosłych Zaoczne
- szkoły filialne (zasadnicze) w Borowej, Niwiskach i Pławie, kształcące w zawodzie rolnika
i rolnika mechanizatora.
Rozwój form i szczebli kształcenia rolniczego doprowadził w roku 1979 do utworzenia Zespołu Szkół Rolniczych. Na początku lat 80-tych przy Zespole Szkół Rolniczych powołano Policealne Studium Zawodowe o kierunku hodowla roślin i nasiennictwo. W kolejnych latach uległy likwidacji szkoły filialne, a przy Zespole Szkół powołano Liceum Zawodowe, kształcące w zawodzie rolnika ze specjalnością wiejskie gospodarstwo domowe.
Zmiany ustrojowe w kraju zapoczątkowane w 1989 roku zmieniły koncepcję kształcenia w szkołach rolniczych, w wyniku czego w w roku 1997 przy Zespole Szkół Rolniczych powołano Technikum Technologii Żywności, Technikum Żywienia i Gospodarstwa Domowego
oraz Technikum Ogrodnicze. W Zasadniczej Szkole Zawodowej rozpoczęto kształcenie w zawodzie mechanika operatora pojazdów i maszyn rolniczych oraz ogrodnika. W 1997 roku z okazji 50-lecia szkoły nadano jej imię prof. Władysława Szafera.
W roku 1999 decyzją Ministra Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej powołano Zespół Szkół Rolnicze Centrum Kształcenia Ustawicznego w Rzemieniu im. prof. Wł. Szafera i wznowiono kształcenie dorosłych w systemie zaocznym :
- 3-letnie Liceum Ogólnokształcącym po zasadniczej szkole zawodowej,
- 3-letnie Technikum Mechanizacji po zasadniczej szkole zawodowej,
- 3-letnie Technikum Ogrodnicze po zasadniczej szkole zawodowej
- 4-letnie Liceum Ogólnokształcące po szkole podstawowej
- kształcenie kursowe
Od tego też roku szkoła prowadzona była przez Powiat Mielecki jako szkoła samorządowa.
Od dnia 1 stycznia 2008 roku szkoła prowadzona jest przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, a z dniem 1 września 2009 roku nosi nazwę Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. prof. Wł. Szafera,
w skład którego wchodzą:
- Technikum w Rzemieniu kształcące młodzież w zawodach: technik rolnik, technik żywienia
i gospodarstwa domowego, technik technologii żywności, technik kelner oraz dorosłych
(w systemie zaocznym) w zawodzie technik rolnik - Zasadnicza Szkoła Zawodowa dla młodzieży i dorosłych kształcąca młodzież w zawodzie mechanik-operator pojazdów i maszyn rolniczych
- Szkoła Policealna dla młodzieży i dorosłych kształcąca dorosłych (w systemie zaocznym)
w zawodzie technik rolnik
Cały czas przy szkole funkcjonuje gospodarstwo pomocnicze, które obecnie liczy 30 ha ziemi.
Do końca roku 2018/19 szkołę ukończyło blisko 8 tysięcy absolwentów.
Z dniem 1 września 2017 roku Zasadnicza Szkoła Zawodowa została przekształcona w Branżową Szkołę I stopnia kształcącą w zawodzie mechanik-operator pojazdów i maszyn rolniczych, a z dniem 1 września 2019 roku przekształcono 4 letnie Technikum w 5 letnie Technikum (do roku szkolnego 2022/23 prowadzącego również klasy 4 letniego Technikum) kształcące w zawodach:
- technik rolnik
- technik żywienia i usług gastronomicznych
- weterynarii
- ogrodnik.
Z dniem 1 września 2022 roku rozpoczęto kształcenie w zawodzie technik mechanizacji rolnictwa i agrotroniki oraz uruchomiono ponownie internat w wyremontowanym pałacu. Pracownie weterynarii utworzono równiez w pałacu.