EU logoo

 

    Ostatni dzień pobytu w Portugalii dostarczył naszym stażystom wielu emocji i wzruszeń. Ostatnie zadania w miejscach praktyk, pożegnania z mentorami i współpracownikami z zakładów pracy, opiekunami z organizacji przyjmującej.

Uroczyste zakończenie staży odbyło się w biurze organizacji partnerskiej EduPlus w Bradze. Podczas spotkania uczniowie przedstawili prezentacje multimedialne swoich miejsc pracy w języku angielskim, omówili i podsumowali przebieg praktyk, wypełnili ankiety końcowe, wymieniali się refleksjami i doświadczeniami, dzielili pięknymi wrażeniami z pobytu. Dodatkowo zostały rozstrzygnięte konkursy z nagrodami pt. „ Młodzi w społeczeństwie obywatelskim” oraz „ Portugalia w obiektywie”. Na koniec uczestnicy otrzymali certyfikaty ukończenia stażu z rąk dyrektor organizacji EduPlus – Sylwii Stefaniak.

Uczniowie gorąco podziękowali za wspaniałą organizację całego pobytu w Portugalii, który był dla nich nie tylko wspaniałym doświadczeniem zawodowym, ale również ważnym etapem ich rozwoju osobistego. Natomiast portugalscy opiekunowie praktyk docenili zaangażowanie naszych wychowanków w realizację projektu, sumienne wykonywanie powierzonych zadań i kulturę osobistą.

 

Uroczyste zakończenie staży zawodowych w Portugalii - fotorelacja

 

.

 

 

EU logoo

 

    Demokracja i społeczeństwo obywatelskie to ważny aspekt projektów Erasmusowskich. Portugalia dała naszym stażystom szansę zobaczenia jak funkcjonuje inny demokratyczny kraj w zjednoczonej Europie. W trakcie trwania mobilności odbywały się wybory do Parlamentu Europejskiego i mieliśmy możliwość obserwowania ostatniego etapu kampanii przedwyborczej z wiecami i bilbordami. To było z pewnością ciekawe doświadczenie dla stażystów. Ogłosiliśmy także konkurs: „ Młodzi w społeczeństwie obywatelskim”, który polegał na odnalezieniu wskazówek jak być aktywnym społecznie, jak być świadomym swoich praw i jak powinno wyglądać nowoczesne społeczeństwo demokratyczne, gdzie są respektowane prawa człowieka, gdzie ważne są: ekologia, zrównoważony rozwój oraz pielęgnowanie tradycji.

Stażyści znajdowali odpowiedzi na każdym kroku: w miejscu zakwaterowania, w miejscach stażu, podczas wycieczek kulturowych i szkoleniowych, w czasie kontaktów z mieszkańcami Portugalii i uczestnikami Erasmusa + z innych krajów.

Niezwykle inspirująca była wystawa 30 obrazów - kreskówek wykonanych przez artystów z różnych krajów, ilustrujących 30 artykułów z
„ Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka”
, które zdobiły ściany miejsca zakwaterowania. Z ogromnym zaangażowaniem stażyści zapoznali się z nimi i przetłumaczyli z języka angielskiego. To była wspaniała lekcja obywatelstwa. Odnaleźli także hasła, a właściwie cele do spełnienia by żyć w zrównoważonej i szczęśliwej Europie i Świecie. (17 Celów Zrównoważonego Rozwoju – Likwidacja ubóstwa, Zero głodu, Dobre zdrowie i dobre samopoczucie, Jakościowa edukacja, Równość płci, Czysta woda i warunki sanitarne, Czysta i przystępna cenowo energia, Godna praca i wzrost gospodarczy, Przemysł i innowacyjność i infrastruktura, Mniej nierówności, Zrównoważone miasta i społeczności, Odpowiedzialna konsumpcja i produkcja, Działania na rzecz klimatu, Życie pod wodą , Życie na lądzie, Sprawiedliwość i silne instytucje, Partnerstwa na rzecz celów).

Portugalczycy uwielbiają wszelkiego rodzaju festy czyli festiwale, których stażyści byli także świadkami i aktywnymi uczestnikami. Niezwykły był Festiwal św. Jana (port. Festa de Sao Joao) obchodzony hucznie w Porto i Bradze oraz Festiwal św. Piotra (Festa de Sao Pedro) obchodzony w Povoa de Varzim. Zachwyciły nas piękne dekoracje, nocne iluminacje , parady, koncerty. Imprezy przyciągały tłumy. Było głośno, zewsząd grała muzyka, na stołach królowały grillowane sardynki. Znakiem rozpoznawczym festiwalu jest bazylia grecka (manjerico) z krótkimi rymowankami miłosnymi, plastikowe młotki i papierowe balony. Uczestniczyliśmy także w ulicznym spektaklu pokazującym tradycje urokliwego miasteczka Ponte de Lima.

Pobyt w Portugalii był wartościową formą edukacji obywatelskiej. Dzięki udziałowi w powyższych aktywnościach uczniowie budowali wiarę we własne siły, rozwijali poczucie sprawczości, umiejętność współpracy i komunikacji z innymi, tolerancji dla różnorodności, co w przyszłości – niewątpliwie - zaowocuje większym zaangażowaniem w sprawy współczesnego świata; w życie polityczne, społeczne, kulturalne środowiska lokalnego, sprawy kraju oraz całej wspólnoty europejskiej.

 

 

.

 

EU logoo

 

    Wizyta w oceanarium Sea Life Porto była praktyczną lekcją przyrodniczą, która zwiększyła świadomość ekologiczną uczestników i zachęciła do aktywnego korzystania z ekologicznych rozwiązań w życiu codziennym. Wędrówka oceanicznymi jaskiniami, korytarzami i podwodnymi tunelami przeniosła uczestników w egzotyczny świat roślin i zwierząt morskich. Uczniowie obserwowali z bliska ogromną kolekcję różnorodnych gatunków, od rozgwiazd, przez płaszczki, po rekiny i żółwie morskie. Duże wrażenie wywarła oprawa świetlna i akustyczna współgrająca z klimatem oceanarium. Ciekawym doświadczeniem było również spotkanie z pingwinami Humboldta, karmienie żółwi i obserwacja pracy akwarystów. Ponadto stażyści wysłuchali interaktywnej pogadanki i uczestniczyli w quizie o konsekwencjach zanieczyszczania wód i sposobach ochrony środowiska morskiego.

Z kolei wyjazd szkoleniowy do rodzinnej winnicy Quinta Picouto de Cima był świetną okazją, aby dowiedzieć się jak powstaje Vinho Verde – najsłynniejsze i najbardziej charakterystyczne wino wytwarzane w regionie Minho na północy Portugalii. Podczas wizyty w gospodarstwie uczestnicy zaznajomili się z historią winnicy, zwiedzili malownicze pola winorośli, zdobyli wiedzę na temat uprawy winorośli i poznali tajniki tradycyjnego procesu produkcji wina. Był to ciekawie spędzony czas połączony z relaksem na łonie natury.

 

Wyjazdy szkoleniowe w Portugalii - fotorelacja

 

.

 

EU logoo

 

     W czasie wolnym od praktyki zawodowej nasi stażyści - w ramach realizacji programu kulturowego - odwiedzali fascynujące zakątki północnej Portugalii, co umożliwiało im poznawanie historii, geografii, tradycji i zwyczajów kraju goszczącego.

Jednym z takich zakątków było pełne średniowiecznych budowli historyczne miasto Guimaraes, gdzie nawet dziś można poczuć magię prawdziwej dawnej Portugalii.

Kolejną perełką była Viana do Castelo – niezwykłe miasto usytuowane nad oceanem, a jednocześnie u ujścia rzeki Lima, z tradycjami złotniczymi i stoczniowymi, które urzekło uczniów bogactwem zabytków, a przede wszystkim panoramą rozpościerającą się ze wzgórza Monte de Santa Luzia – uznaną przez National Geographic za jeden z najpiękniejszych widoków na świecie.

Na długo w pamięci pozostaną cudowne zachody słońca na plaży w Povoa de Varzim oraz rejs tradycyjnymi kolorowymi łodziami Moliceiros po kanałach wodnych Aveiro - urokliwego uniwersyteckiego miasta z oryginalną dzielnicą rybacką, nazywanego czasem „Wenecją Portugalii”.

Nie można było pominąć spaceru po miasteczku Barcelos, z którym nierozerwalnie wiąże się legenda koguta – kultowego symbolu Portugalii oraz miejsca, gdzie odbywa się jeden z najstarszych i największych tragów w Europie.

Podobnie jak lokalni mieszkańcy, stażyści znaleźli tez czas na aktywny wypoczynek na rowerkach wodnych oraz błogi relaks w otoczeniu przyrody na piaszczystej plaży Praia Fluvial de Adaufe nad rzeką Cavado. 

I oczywiście Braga – cudowna, tętniąca historią, a jednocześnie nowoczesna, pełna atrakcji, unikatowych zabytków, smaków, rodzinnych restauracji i sklepików. Miasto, w którym samo wędrowanie wąskimi uliczkami i odkrywanie kolejnych fascynujących miejsc sprawiało przyjemność.

Z całą pewnością można stwierdzić, że podróże kształcą, uczą otwartości na inność i dostarczają wielu niezapomnianych wrażeń!

 

Spotkania z kulturą portugalską - fotorelacja

 

 .

 

EU logoo

 

    Druga część programu kulturowego została zrealizowana podczas wycieczek weekendowych do kolejnych niezwykłych miejsc Półwyspu Iberyjskiego: Ponte de Lima i Porto oraz Vigo i Santiago de Compostela w sąsiedniej Hiszpanii.

Stażyści z przyjemnością będą wspominać spacer po zbudowanym przez Rzymian kamiennym moście Ponte Romana w jednej z najstarszych portugalskich miejscowości - Ponte de Lima, gdzie nikt się nie spieszy, a czas wydaje się płynąć wolniej. Z pewnością długo w pamięci pozostanie hiszpańskie Vigo, gdzie zapoznali się z bogatą tradycją rybołówstwa i hodowli owoców morza oraz odwiedzili jeden z największych i najważniejszych portów rybackich w Europie. Podczas wyjazdu do Santiago de Compostela mieli okazję podziwiać architekturę starego miasta wpisanego na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO oraz zwiedzić imponującą Katedrę – cel wędrówki pielgrzymów z całego świata, co bardziej przybliżyło uczniom legendę Świętego Jakuba. W Porto - drugim co do wielkości mieście Portugalii, słynącym z produkcji wina - czekało na uczniów mnóstwo atrakcji, m.in. rejs statkiem po rzece, piesza wycieczka po zabytkowym centrum miasta, wizyta w Livraria Lello - jednej z najpiękniejszych księgarni na świecie z bajkowym wnętrzem oraz na klimatycznym dworcu kolejowym Sao Bento – którego halę zdobią płytki azulejos przedstawiające sceny z historii kraju, i wreszcie degustacja lokalnych przysmaków: Francesihna i Pasteis de Nata. A najwięcej emocji dostarczyła stażystom przejażdżka kolejką linową oraz spacer przez słynny dwukondygnacyjny most Ponte Luis I, podczas którego delektowali się malowniczym widokiem na kolorowe kamienice Porto, Vila Nova de Gaia i majestatyczną rzekę Douro.

Bogaty program kulturowy pogłębił wiedzę uczestników, dostarczył im niecodziennych wrażeń i niezapomnianych wspomnień. Większość przyrzekła sobie, że na pewno wróci do tych miejsc.

 

Portugalia - program kulturowy w weekendy - fotorelacja

 

.

 

EU logoo

 

     Od 27 maja 18 uczniów naszej szkoły zdobywa pierwsze szlify zawodowe w portugalskich zakładach pracy w ramach programu Erasmus+.

12 uczniów Technikum w zawodzie technik weterynarii odbywa staż w 8 lecznicach i klinikach weterynaryjnych w Bradze. Pod okiem swoich mentorów - lekarzy weterynarii uczą się jak przeprowadzać podstawowe zabiegi weterynaryjne, wykonywać testy laboratoryjne, obsługiwać sprzęty diagnostyczne, a także asystują przy operacjach i wykonują zabiegi pielęgnacyjne u zwierząt domowych. 

Natomiast 6 uczennic Technikum w zawodzie technik żywienia i usług gastronomicznych zdobywa doświadczenie w 3 różnych restauracjach usytuowanych w centrum Bragi: "Mikado" -  adresowanej do miłośników sushi, "Cafe Astoria" - gdzie serwowane są tradycyjne portugalskie potrawy oraz "Caldo Entornado", gdzie w menu można znaleźć potrawy różnych kuchni świata. Stażystki pracują na różnych stanowiskach; w kuchni, w barze oraz wykonują pracę kelnerską. Poznają nowe receptury i techniki przygotowania potraw.

Pierwsze wrażenia są bardzo pozytywne. Stażyści rozwijają umiejętności zawodowe w środowisku międzynarodowym, przełamują swoje własne bariery i nabierają pewności siebie oraz szlifują język angielski podczas komunikacji ze współpracownikami i klientami.

Oby tak dalej! :)

 

Staże zawodowe w Portugalii - fotorelacja

  

.