EU logoo

 

     W czasie wolnym od praktyki zawodowej nasi stażyści - w ramach realizacji programu kulturowego - odwiedzali fascynujące zakątki północnej Portugalii, co umożliwiało im poznawanie historii, geografii, tradycji i zwyczajów kraju goszczącego.

Jednym z takich zakątków było pełne średniowiecznych budowli historyczne miasto Guimaraes, gdzie nawet dziś można poczuć magię prawdziwej dawnej Portugalii.

Kolejną perełką była Viana do Castelo – niezwykłe miasto usytuowane nad oceanem, a jednocześnie u ujścia rzeki Lima, z tradycjami złotniczymi i stoczniowymi, które urzekło uczniów bogactwem zabytków, a przede wszystkim panoramą rozpościerającą się ze wzgórza Monte de Santa Luzia – uznaną przez National Geographic za jeden z najpiękniejszych widoków na świecie.

Na długo w pamięci pozostaną cudowne zachody słońca na plaży w Povoa de Varzim oraz rejs tradycyjnymi kolorowymi łodziami Moliceiros po kanałach wodnych Aveiro - urokliwego uniwersyteckiego miasta z oryginalną dzielnicą rybacką, nazywanego czasem „Wenecją Portugalii”.

Nie można było pominąć spaceru po miasteczku Barcelos, z którym nierozerwalnie wiąże się legenda koguta – kultowego symbolu Portugalii oraz miejsca, gdzie odbywa się jeden z najstarszych i największych tragów w Europie.

Podobnie jak lokalni mieszkańcy, stażyści znaleźli tez czas na aktywny wypoczynek na rowerkach wodnych oraz błogi relaks w otoczeniu przyrody na piaszczystej plaży Praia Fluvial de Adaufe nad rzeką Cavado. 

I oczywiście Braga – cudowna, tętniąca historią, a jednocześnie nowoczesna, pełna atrakcji, unikatowych zabytków, smaków, rodzinnych restauracji i sklepików. Miasto, w którym samo wędrowanie wąskimi uliczkami i odkrywanie kolejnych fascynujących miejsc sprawiało przyjemność.

Z całą pewnością można stwierdzić, że podróże kształcą, uczą otwartości na inność i dostarczają wielu niezapomnianych wrażeń!

 

Spotkania z kulturą portugalską - fotorelacja

 

 .

 

EU logoo

 

     Od 27 maja 18 uczniów naszej szkoły zdobywa pierwsze szlify zawodowe w portugalskich zakładach pracy w ramach programu Erasmus+.

12 uczniów Technikum w zawodzie technik weterynarii odbywa staż w 8 lecznicach i klinikach weterynaryjnych w Bradze. Pod okiem swoich mentorów - lekarzy weterynarii uczą się jak przeprowadzać podstawowe zabiegi weterynaryjne, wykonywać testy laboratoryjne, obsługiwać sprzęty diagnostyczne, a także asystują przy operacjach i wykonują zabiegi pielęgnacyjne u zwierząt domowych. 

Natomiast 6 uczennic Technikum w zawodzie technik żywienia i usług gastronomicznych zdobywa doświadczenie w 3 różnych restauracjach usytuowanych w centrum Bragi: "Mikado" -  adresowanej do miłośników sushi, "Cafe Astoria" - gdzie serwowane są tradycyjne portugalskie potrawy oraz "Caldo Entornado", gdzie w menu można znaleźć potrawy różnych kuchni świata. Stażystki pracują na różnych stanowiskach; w kuchni, w barze oraz wykonują pracę kelnerską. Poznają nowe receptury i techniki przygotowania potraw.

Pierwsze wrażenia są bardzo pozytywne. Stażyści rozwijają umiejętności zawodowe w środowisku międzynarodowym, przełamują swoje własne bariery i nabierają pewności siebie oraz szlifują język angielski podczas komunikacji ze współpracownikami i klientami.

Oby tak dalej! :)

 

Staże zawodowe w Portugalii - fotorelacja

  

.

 

 EU logoo

   

    25 maja stażyści programu Erasmus+ z naszej szkoły wyruszyli do Portugalii zdobywać doświadczenie zawodowe oraz poznawać kulturę i zwyczaje innego kraju europejskiego. Podróż była długa, ale wszyscy dotarli do Porto w doskonałych nastrojach.Uczniowie spotkali się z pracownikami organizacji EduPlus i zaznajomili ze szczegółami programu staży. Staże zawodowe rozpoczęły się od szkolenia kulturowego i zapoznania z historią kraju goszczącego. Stażyści zwiedzili pierwszą stolicę Portugalii - Guimaraes, średniowieczny zamek Casteo de Guimaraes, pałac książęcy Paco dos Duques de Braganca, monumentalny posąg pierwszego króla Alfonsa I Zdobywcy. Ogromne wrażenie zrobiło również wpisane na listę UNESCO miasto z klimatycznymi uliczkami, kamienicami zdobionymi starymi drewnianymi okiennicami, które przeniosło uczestników w czasy średniowiecza. Ostatnim punktem wędrówki były dwa niezwykłe sanktuaria górujące nad miastem Braga: Sameiro i Bom Jesus. To była interesująca wycieczka w czasie, która pozwoliła lepiej zrozumieć ten kraj.

 

Przygodę z Portugalią czas zacząć - fotorelacja

Spotkanie z historią i kulturą Portugalii - fotorelacja

 

.

Komunikat!

Zakończył się proces rekrutacji na staże zawodowe do Portugalii i teraz przed przyszłymi stażystami  II etap przygotowań. Zgodnie z zapowiedziami w kolejne soboty będą odbywać się dodatkowe zajęcia przed  wyjazdem .

Harmonogram zajęć przygotowujących do wyjazdu na staże zawodowe do Portugalii

Miejsce zajęć – Internat szkolny

Obecność obowiązkowa.

17 luty 2024

8:00-9:30 – przygotowanie pedagogiczno – psychologiczne (1-2) Agnieszka Jaszcz

9:40- 11:10 - j. angielski (1-2) Beata Zorzycka

11:20 -12:50 -j. angielski (3-4) Beata Zorzycka

13:00- 14:30 – j. angielski (5-6)  Beata Zorzycka

24 luty 2024

8:00-9:30 – przygotowanie pedagogiczno – psychologiczne (3-4) Agnieszka Jaszcz

9:40- 11:10 - j. angielski (7-8) Anna Kunert

11:20 -12:50 - j. angielski (9-10) Anna Kunert

13:00- 14:30 – j. angielski (11-12) Anna Kunert

2 marzec 2024

8:00-9:30 – j. angielski (13-14) Beata Zorzycka

9:40- 11:10 - j. angielski (15-16) Beata Zorzycka

11:20 -12:50 -j. angielski (17-18) Anna Kunert

13:00- 14:30 – j. angielski (19-20) Anna Kunert

9 marzec 2024

8:00-9:30 – bhp w trakcie staży, podróży i pobytu (1-2) Bogusława Furniotis

9:40- 11:10 - j. angielski zawodowy (1-2) Beta Zorzycka, Anna Kunert

11:20 -12:50 -j. angielski zawodowy (3-4) Beta Zorzycka, Anna Kunert

13:00- 14:30 – j. angielski  zawodowy (5-6) Beta Zorzycka, Anna Kunert

16 marzec 2024

8:00-9:30  – przygotowanie kulturowe (1-2) Jadwiga Rej-Ciepły

9:40- 11:10  – przygotowanie kulturowe (3-4) Jadwiga Rej-Ciepły

11:20 -12:50 – przygotowanie kulturowe (5-6) Jadwiga Rej-Ciepły

13:00- 14:30 – przygotowanie obywatelsko-społeczne (1-2) Jadwiga Rej-Ciepły

23 marzec 2024

8:00-9:30 – przygotowanie kulturowe (7-8) Jadwiga Rej-Ciepły

9:40- 11:10 – przygotowanie kulturowe (9-10) Jadwiga Rej-Ciepły

11:20 -12:50 -  doradztwo zawodowe  (1-2) Jadwiga Rej-Ciepły

13:00- 14:30 – przygotowanie obywatelsko-społeczne (3-4) Jadwiga Rej-Ciepły

13 kwiecień 2024

8:00-9:30 – j. angielski zawodowy (7-8) Beta Zorzycka, Anna Kunert

9:40- 11:10 - j. angielski zawodowy (9-10) Beta Zorzycka, Anna Kunert

11:20 -12:50 - przygotowanie pedagogiczno – psychologiczne (5-6) Agnieszka Jaszcz

13:00- 14:30 – bhp w trakcie staży, podróży i pobytu (3-4) Bogusława Furniotis

20 kwiecień 2024

8:00-9:30 – bhp w trakcie staży, podróży i pobytu (5-6 - egzamin) Bogusława Furniotis

9:40- 11:10 – przygotowanie obywatelsko-społeczne (5-6) Jadwiga Rej-Ciepły

Dodatkowe informacje:

Każdy z uczestników projektu zobowiązany był do zarejestrowania się na platformie OLS i wykonania Placement Test in English ( test określający poziom językowy)

W rejestracji pomagał nauczyciel j. angielskiego  w terminach 15. 01 – 26.01. 2024

Prosimy o systematyczne korzystanie z platformy .

 

Lista rankingowa :

Technik Weterynarii

 • Gawlak Alicja
 • Strelcow Martyna
 • Chlebek Oliwia
 • Strzałka Magdalena
 • Kwaśniewska Gabriela
 • Grudnik Mateusz
 • Policht Magdalena
 • Pałka Nikola
 • Piłat Justyna
 • Krecigłowa Katarzyna
 • Markowicz Weronika
 • Paterak Gabriela

Lista rezerwowa

 • Hyjek Antoni
 • Chwałko Nadzieja
 • Dorociak Daria
 • Żelazko Hubert
 • Dobosz Julia
 • Fryz Wiktoria
 • Rup Amelia               

Technik żywienia i usług gastronomicznych

 • Bogdan Beata
 • Kosiorowska Natalia
 • Gazda Kamila
 • Wąchadło Wiktoria
 • Piechota Gabriela
 • Stachowicz Patrycja

Lista rezerwowa

 1. Kania Emilia
 2. Zasowska Kornelia
 3. Cisło Wiktoria
 4. Stypa Jagoda

 

.

                                              

 

EU logoo 

 

 

 

 

     ZSCKR w Rzemieniu to szkoła przyjazna, nowoczesna i stawiająca na wysoki poziom kształcenia zawodowego. Od lat piszemy i realizujemy z sukcesem projekty unijne. Nasi uczniowie odbywali staże zawodowe w wielu krajach europejskich, między innymi w Irlandii, Hiszpanii, Grecji , Szwecji i Chorwacji. Obecnie dzięki przyznanej Akredytacji na lata 2021- 27  otworzyły się kolejne możliwości, by nasi wychowankowie spróbowali swoich sił na stażowym europejskim rynku pracy. Praktyki to szansa na lepszy start w dorosłe życie, a uczestnicy staży potwierdzają, że to było dla nich wspaniałe doświadczenie i największa przygoda życia. Zdobyli  umiejętności zawodowe w międzynarodowym środowisku pracy, wzmocnili kompetencje interpersonalne i poczucie własnej wartości. Otworzyli się na inne kultury i zwyczaje, polepszyli znajomość języka obcego codziennego jak i branżowego oraz zbudowali poczucie tożsamości europejskiej rozumiejąc jak ważne jest aktywne uczestnictwo w społeczeństwie obywatelsko-demokratycznym.Dodatkowo uzyskanie certyfikatów Europass Mobilność oraz zaświadczeń od pracodawców ułatwiło im  start na rynku pracy.

Takie cele pragniemy osiągnąć także w ty roku szkolnym realizując kolejny zatwierdzony akredytowany projekt nr: 2023-1-PL01-KA121-VET000129424 w Akcji 1 w sektorze Kształcenie i Szkolenie Zawodowe w ramach Programu Erasmus+. Tym razem staże odbędą się w Portugalii, w miejscowości Braga. Przyznany budżet wynosi 53 739 Euro. Za organizację pobytu odpowiada organizacja goszcząca EduPlus, która zapewni zakwaterowanie, wyżywienie i bogaty program kulturowy. 27 maja 2024  osiemnastu uczestników z klas o profilach technik weterynarii i technik żywienia i usług gastronomicznych oraz nauczyciel zawodu w ramach „ job shadowing” zacznie swoją trzytygodniową praktykę w gabinetach weterynaryjnych i zakładach gastronomicznych w północno-zachodniej części Portugalii. Proces rekrutacji, kwalifikacji, przygotowań do wyjazdu trwał kilka miesięcy. Kandydaci aktywnie uczestniczyli w szkoleniach językowych, pedagogicznych i kulturowych. Promowali także projekt organizując różne aktywności włączając w nie całą  społeczność uczniowską i środowisko lokalne. W dniach 14 –19 kwietnia zorganizowali Europejski Tydzień Młodzieży 2024 pod hasłem„ The sky is the limit”. Chcieli pokazać, że możliwości młodych są nieograniczone, a oni udowadniają na każdym kroku, że należą do Europejskiej Rodziny, są aktywni, kreatywni i mają pasje, które chcą realizować. Ten tydzień był interesujący, pouczający ale także pełen kolorów i dobrej zabawy. Najbardziej spektakularnym punktem obchodów Europejskiego Tygodnia Młodzieży był „Dzień Goździków – święto portugalskiej wolności”, przygotowywany przez uczniów, którzy w tym roku będą uczestniczyć w stażach zawodowych w Portugalii. Uczniowie zaprezentowali ciekawostki o kulturze, zwyczajach ,historii i symbolach Portugalii. Były konkursy, prezentacje, a zwieńczeniem Dnia Goździków był pokaz tradycyjnego tańca portugalskiego przy muzyce FADO oraz degustacja słodkości portugalskich upieczonych przez uczestników stażu z klasy żywieniowej. Co więcej, można było także robić pamiątkowe zdjęcia na tle kolorowych dekoracji symbolizujących UE, Program Erasmus+, oraz wystawy promujące Portugalski projekt.

Gratulujemy wszystkim byłym i przyszłym uczestnikom programu!  Zapraszamy absolwentów szkół podstawowych, żeby odwiedzili Rzemień i zobaczyli, że warto zdobywać wiedzę w naszej szkole ! To prawda, że "Erasmus+ zmienia życie i otwiera umysły"!

 

Europejski Tydzień Młodzieży - fotorelacja

 

 .