W lutym przypada dzień walki z depresją- podstępną chorobą, która dotyka ludzi w każdym wieku, bez względu na płeć czy status społeczny.

Według danych przekazanych przez Światową Organizację Zdrowia, depresja jest czwartą najpoważniejszą chorobą na świecie i jedną z głównych przyczyn samobójstw. Działa podstępnie, rozwija się latami, stopniowo odbierając radość i chęci do życia.

Brak energii, uporczywy smutek, brak zainteresowania czynnościami, które do tej pory sprawiały przyjemność, problemy ze snem, niepokój, trudności z koncentracją, utrata poczucia własnej wartości, myśli o samookaleczeniu czy uporczywe myśli samobójcze to tylko jedne z wielu najbardziej charakterystycznych symptomów, mogących świadczyć o tym, że z nami bądź z naszymi bliskimi dzieje się coś niedobrego. Oczywiście do zaburzeń nastroju dołączają jeszcze objawy somatyczne.

Celem ustanowienia Ogólnopolskiego Dnia Walki z Depresją było upowszechnianie wiedzy na jej temat. Jest to choroba powszechnie występująca, jednak wciąż osoby na nią cierpiące wstydzą się szukać pomocy.

Psycholog, pedagog, pedagog specjalny, psychiatra to osoby, którym temat jest bliski i z całą pewnością można u nich szukać pomocy.