14 marca 2023 roku z inicjatywy Pana Posła, Fryderyka Kapinosa, w Rzemieniu odbyło się spotkanie sołtysów. Była na nim obecna również Pani Burmistrz Przecławia, Renata Siembab.

Pan Poseł podkreślił, że zebrało się wiele spraw, o których trzeba rozmawiać.

Podjęto tematy związane ze zmianami rządowymi w programie “Czyste Powietrze”. Wiceprezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Bogusław Kida mówił o nowych możliwościach pozyskania dofinansowania na inwestycje zmierzające ku poprawie jakości powietrza.

Kolejną sprawa poruszoną na zebraniu były zmiany strategiczne dla wspólnej polityki rolnej na lata 2023- 2027. Temat ten podjęła Pani Magdalena Rożek, zastępca Dyrektora Podkarpackiego Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Rzeszowie.

Bieżąca sytuacja w zakresie wirusa ASF na Podkarpaciu z uwzględnieniem powiatu mieleckiego była kolejnym tematem spotkania. Głos w sprawie zabrał Podkarpacki i Wojewódzki Lekarz Weterynarii, Pan Mirosław Welz. Powiat mielecki poniósł duże straty trzody chlewnej i był najbardziej dotkniętym tym wirusem powiatem w Polsce.

Sołtysi dowiedzieli się również o tym, że podpisane zostało rozporządzenie, iż w gospodarstwach do 10 świń bioasekuracja będzie zliberalizowana. Zmieniony będzie również przepis o konieczności badań krwi trzody przeznaczonej na sprzedaż do uboju. Wymóg ten ma zostać zniesiony.

W spotkaniu wzięli udział również uczniowie naszej szkoły z klas o profilu rolniczym.